wtorek, 10 lutego 2015

Brené Brown o Obwinianiu.Ten krótki filmik pokazuje jak "automatycznie" uruchamia się w nas wzorzec obwiniania innych (bliskich). Czasem obwiniamy okoliczności lub samych siebie. We wszystkich przypadkach wzorzec jest taki sam.

Z punktu widzenia Psychologii Zorientowanej na Proces obwinianie jest ekspresją pewnej naszej wewnętrznej części (figury postaci ze snu) powiązanej z określonym kompleksem.

Brene Brown pokazuje jeszcze jedno, ważne i dopełniające podejście.  

Obwinianie daje wrażenie kontroli. Możemy zapytać co (lub kto) w nas chce kontrolować i kto potrzebuje tej kontroli. (Zazwyczaj część nas, wewnętrzna postać kontrolująca, jest niepewna czegoś lub w jakimś obszarze lub jest wręcz zalękniona)  Ta część (chwilowo) nie posiada dostępu do własnej mocy i sprawczości.

Wg badań, obwinianie jest głównie wyładowaniem dyskomfortu i bólu. Dyskomfort i ból pojawiają się zazwyczaj w konflikcie, który odgrywa się w naszej nieświadomości. Zdaniem Brown obwinianie pozostaje także w odwróconej relacji z odpowiedzialnością. Podejmowanie odpowiedzialności jest procesem zwiększającym podatność na zranienie. Obwinianie zaś jest tylko wyładowaniem gniewu.
Polecam filmik, niestety jest bez tłumaczenia na polski, po angielsku, ale za to z napisami ...

1 komentarz: